Ściągnij pakiet informacji i zdjęć (.zip)

O herbacie w Polsce i Poznaniu

24W Polsce pije się coraz więcej herbaty. To fakt. Wystarczy zaobserwować powstawanie coraz większej ilości blogów herbacianych, dostrzec rosnącą popularność filmików o herbacie na You Tube czy przyjrzeć się wzrastającej liczbie herbaciarni i sklepów celujących w rozbudowaną sprzedaż herbat z całego świata.. Ci pasjonaci każdego dnia poszerzają swoją herbacianą erudycję i praktykę, nierzadko podróżują po planacjach herbaty na całym świcie zdobywając wiedzę i doświadczenie w kulturze picia herbaty.

Organizatorzy Festiwalu chcą stworzyć możliwość dla rozwoju tego potencjału wiedzy i doświadczenia w Wielkopolsce, a dokładniej w Poznaniu. Pragną także, by osoby nie znające jeszcze dogłębnie tematu mogły przyjść i poznać ciekawostki o tym popularnym napoju. Dążą do rozwoju szeroko rozumianej kultury picia herbaty w tym regionie Polski.

Misja imprezy

„Misją Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! jest podniesienie świadomości herbacianej w Polsce, szeroko rozumianej kultury picia herbaty oraz rzetelna edukacja w temacie prozdrowotnych właściwości herbaty, jak również pozytywnego społecznego aspektu spotkań przy herbacie jako integracji lokalnych mieszkańców.” – mówi Jolanta Jona, koordynator programu Zaparzaj!

Zaparzaj_EWA7759Poznański Festiwal Herbaty Zaparzaj! organizowany jest z wielu powodów, których źródło tkwi w miłości organizatorów do herbaty, jej różnorodności i nieograniczonych możliwościach jej przygotowywania. Z herbacianej pasji zrodziło się pragnienie, by w (tym regionie Polski) Poznaniu dać możliwość herbacianym pasjonatom na spotkanie, wspólne parzenie i picie herbaty, wymianę herbacianych doświadczeń i myśli.

Organizatorzy – przekonani, że w samym Poznaniu jest znaczna ilość osób zafascynowanych herbatą i pragnących konfrontacji z herbaciarzami z innych regionów Polski – w ubiegłym roku postanowili w ekspresowym tempie zorganizować Poznański Festiwal Herbaty Zaparzaj!. Taki Festiwal do doskonała okazja nie tylko dla miłego spędzenia czasu, ale także zdobycia wiedzy o herbacie , jej prozdrowotnych właściwościach, sposobach przygotowania a w końcu niepowtarzalna możliwość degustacji herbat unikatowych, trudno lub w ogóle niedostępnych na polskim rynku. Pierwsza edycja odbyła się w uroczym, kameralnym miejscu, jakim jest poznańska kwiaciarnio – herbaciarnia Kwietna. Wydarzenie okazało się strzałem w dziesiątkę! Ogromne zainteresowanie imprezą oraz frekwencja dała sygnał organizatorom, że warto planować kolejne edycje Festiwalu.

Podczas tegorocznej, drugiej edycji Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! organizatorzy pragną znów przedstawić ludzi sercem mocno związanych z herbacianym światem: podróżników z zapałem tropiących herbaciane plantacje świata, dystrybutorów herbaty, organizatorów spotkań herbacianych, herbacianych edukatorów i niestrudzonych praktyków w poznawaniu drogi herbaty. Nie zabraknie więc wykładów, prelekcji i warsztatów związanych z herbatą – jej codziennym, ale także odświętnym charakterem. Festiwal Zaparzaj! jest otwarty dla każdego: herbaciarze zaawansowani jak i ci stawiający pierwsze kroki na drodze herbaty będą mogli znaleźć coś dla siebie. Zostanie przygotowana także przestrzeń dla dzieci – nasi najmłodsi adepci sztuki herbacianej będą mogli ulepić sobie czarkę do herbaty albo posłuchać opowieści herbacianych.

FB_mini copyDlaczego „Zaparzaj!”?

Nazwa Festiwalu jest związana z zachwytem nad wysokiej jakości herbacianym liściem, ze świadomością doboru odpowiedniej wody potrzebnej do zaparzenia herbaty i starannym wyborem utensyliów herbacianych; w końcu jednak sam proces przygotowania herbaty – z jego różnorodnością stylów, uwarunkowań społecznych i kulturowych, wreszcie – z nastawieniem ducha, mentalną postawą jest głównym elementem herbacianej ceremonii.

Kiedy i gdzie?

Na druga edycję Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! zapraszamy 24-25 września 2016 roku.

Ponieważ ceremonia przygotowania herbaty wymaga odpowiedniej oprawy, czyli miejsca, które swoim charakterem i duchem będzie nawiązywało do wartości, jakie kultywuje się poprzez zaparzanie i degustację naparu herbacianego oraz przestrzeni, której ze względu na duże zainteresowanie i frekwencję już podczas pierwszej edycji w herbaciarni Kwietna brakowało – w tym roku Zaparzaj! odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to piękna zielona przestrzeń spotkań kulturalnych i wydarzeń artystycznych ale także miejsce idealne dla odpoczynku i wyciszenia. Ta poznańska ostoja zieleni jest również doskonała do poszerzenia wiedzy, jako że Ogród Botaniczny posiada udokumentowane zbiory roślinne, służące celom naukowym, dydaktycznym i edukacyjnym przedstawione w dziesięciu działach tematycznych, dodatkowo koncentrując badania naukowe na ochronie gatunków zagrożonych i ginących.

Strona internetowa: https://zaparzaj.pl/

Data: 24-25 września 2016 roku

Godziny: sob 11.00 – 17.00, nd 11-15

Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Ściągnij pakiet informacji i zdjęć (.zip)