Poznański Festiwal Herbaty Zaparzaj! organizujemy z wielu powodów, których źródło tkwi w naszej miłości do herbaty, jej różnorodności i nieograniczonych możliwościach jej przygotowania.

Z herbacianej pasji zrodziło się pragnienie, by w tym regionie Polski dać możliwość herbacianym pasjonatom na spotkanie, wspólne parzenie i picie herbaty, wymianę herbacianych doświadczeń i myśli.

Misją Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! jest podniesienie świadomości herbacianej w Polsce, szeroko rozumianej kultury picia herbaty oraz rzetelna edukacja w temacie prozdrowotnych właściwości herbaty ale także zwrócenie uwagi na społeczny aspekt spotkań przy herbacie jako czynnika pozwalającego na nawiązanie pozytywnych, głębszych relacji międzyludzkich.

Wiemy, że w samym Poznaniu jest znaczna liczba osób kochających herbatę i pragnących konfrontacji z herbaciarzami z innych regionów Polski. Chcielibyśmy, by nasz Festiwal był zarówno doskonałą okazją na miłe spotkania przy czarce herbaty, jak również szansą zdobycia wiedzy o herbacie, o sposobach jej przygotowania a w końcu niepowtarzalną  możliwością degustacji herbat unikatowych, trudno lub w ogóle niedostępnych na polskim rynku.

Do zobaczenia przy czarce herbaty!

Historia Festiwalu Zaparzaj!

Przed nami kolejna edycja Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! I po raz piąty my, pasjonaci herbaty rozproszeni po całym świecie chcemy spotkać się w Poznaniu by wspólnie napić się herbaty, poszerzyć swoją wiedzę, podzielić się herbacianym doświadczeniem, promować kulturę picia herbaty.

Pierwsza edycja Festiwalu miała miejsce w Kwiaciarnio-Herbaciarni Kwietna w centrum miasta i zgromadziła około 150 osób. Było to jednodniowe wydarzenie, ale ściągnęło herbaciarzy z Trójmiasta, Bytomia, Wrocławia i nie tylko. Cały dzień piliśmy herbatę i słuchaliśmy o niej.

Kolejna edycja trwała już dwa dni i odbyła się w Ogrodzie Botanicznym, gdzie urzędujemy do dzisiaj. Pogoda dopisywała! Większość punktów programu odbywało się wtedy w sali wykładowej i warsztatowej. Odwiedzili nas wystawcy z różnych zakątków kraju.

Trzecia edycja miała tematykę herbaty po Polsku. Oprócz punktów programu wykładowych i warsztatowych postanowiliśmy wyjść w teren Ogrodu Botanicznego i namówić Was na parzenie na kocach, wspierając integrację herbacianego towarzystwa.

Czwarta edycja odbyła się pod hasłem herbacianej geografii. Opowiadaliśmy o herbatach z różnych krańców świata. Odwiedził nas Toshifumi Shibamoto z Japonii. Większość programu odbywała się w terenie ogrodu, parzyliśmy herbatę na kocach, na łonie przyrody.

W 2019 roku organizatorami Festiwalu herbaty Zaparzaj! są Stowarzyszenie Klub Herbaty Zaparzaj i Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  To byłą już nasza piąta edycja! W tym roku spotkaliśmy się by spróbować herbat japońskich i zaznać zen. Kumulowaliśmy wszystkie dobre pomysły z zeszłych lat i przedstawiały program składający się z 9 równoległych herbacianych bloków programowych! Coś dla każdego. A do tego ogromny Targ Herbaciany. Tylu wystawców powiązanych z herbatą jeszcze nie widzieliście!

Organizatorzy Festiwalu Zaparzaj!

Ania Brożyna zaczęła regularnie organizować wirtualne spotkania dla herbaciarzy, z werwą moderowała pierwsze w Polsce zawody herbaciane Tea Master Cup w Krakowie oraz spotkanie z herbacianymi blogerami podczas Święta Herbaty w Cieszynie i stworzyła herbacianą mapę Polski, byście zawsze na swojej drodze mogli trafić do miejsca z dobrą herbatą. Na co dzień znajdziecie ją na blogu Piewcy Teiny. Prowadzi prelekcje, spotkania i warsztaty herbaciane.

fot. Ivan Sitsko

Jolanta Jona z miłości do herbaty założyła blog Herbaciany Notes, gdzie stara się uchwycić istotę herbatyzmu. Inicjatorka powstania Warszawskiego Kolektywu Herbacianego i aktywna animatorka spotkań promujących kulturę herbaty w Polsce. Od pierwszej edycji całym sercem wspiera w organizację Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj!.

W szeregi ekipy Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! weszła także Agata Ożarowska, która sprawdzała, jak na Wyspach Owczych można w warunkach polowych przyrządzić dobrą herbatę a przy okazji zrobić rewelacyjne zdjęcia otaczającej przyrody. Agata prowadzi sklep z herbatami nepalskimi i ceramiką One Cup of Tea.

Martyna Kubiak od zawsze uwielbiała zieloną herbatę jednak jej przygoda z liściem herbaty rozpoczęła się w 2012 roku kiedy to po raz pierwszy odwiedziła Hong Kong. W tym niesamowitym azjatyckim mieście poczuła miłość do liściastych herbat. Oczarowana piękną porcelaną, bambusowymi akcesoriami, ceremonią herbaty rozpoczęła romans z herbatą. Kolejne podróże do Hongkongu, Korei, Japonii, Gruzji, Wietnamu, Tajwanu i Tajlandii umacniały miłość nie tylko do tej rośliny, ale i kultury, i tradycji poszczególnych miejsc. Prowadzi warsztaty oraz degustacje herbaciane na terenie całej Polski. W grudniu 2018 współorganizowała Poznańskie Dni Ceramiki i Herbaty CZARKA. To co lubi sobie po siorbać można obserwować na koncie na Instagramie.
Anna Kozłowska – Oficjalnie dołączyła w 2020 roku, wcześniej wspierała Zaparzaj od kuchni :). Od najmłodszych lat miłośniczka puerów, cały czas zagłębiająca się w ich niepowtarzalnym smaku. Doceniająca kulturę herbaty, którą uwielbia poznawać i dzielić się z innymi.
Na co dzień związana z nauką, biologią i organizacją pracy w laboratorium. Wspiera Zaparzaj swoją energią i umiejętnościami organizacyjnymi w kontaktach z ludźmi.