Nasi prelegenci

Prof. dr hab. dr h.c. Czesław Błaszak

Em. prof. w Zakładzie Morfologii Zwierząt Wydziału Biologii UAM. Zoolog, akarolog, autor bądź współautor 226 publikacji. Prowadzi światowe badania na rodzinami roztoczy (Zerconidae, Halolaelapidae).  Cytowany w wielu zagranicznych podręcznikach i czasopismach. Opisał 100 nowych gatunków roztoczy w tym 18 nowych rodzajów. Promotor 11 doktoratów, recenzent 34 doktoratów, 15 habilitacji i 15 ocen na tytuł profesora. Profesor kontraktowy (1986-1994) na Uniwersytecie w Heidelbergu. Visiting professor na Uniwersytecie w Vechcie (1985 – 2006) na którym otrzymał doktorat honorowy w 2006 r. Nazwiskiem profesora nazwano 33 nowe gatunki roztoczy, pająków i owadów w tym 4 nowe rodzaje ( Błaszakzercon, Blaszakiella, Neoblaszakiella, Blaszakia) z wszystkich kontynentów.

Redaktor i współautor 6-tomowej zoologii (5 tomów już się ukazało). Współredaktor 19 tomów związanych z medycznym znaczeniem stawonogów. Przewodniczący Komitetu Zoologii PAN (1996- 2003). Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Zoologii PAN w Warszawie  (2002-2014). Honorowy członek Polskiego Towarzystwa Akarologicznego (2013).Dwukrotny kierownik wypraw naukowych do Afganistanu, Pakistanu, Indii i Nepalu (1975, 1981). Hobby: herbaty, muzyka renesansowa i barokowa, sprzęt audiofilski, fotografia i sprzęt fotograficzny, podróże.

Łukasz Burbo 

Amator herbaciarz, który mimo kilku dekad picia herbaty nie może się nadziwić, że czarną herbatę można parzyć kilkakrotnie.

Jakub Duda

Miłośnik górskich wypraw z nożem i krzesiwem w kieszeni, jeśli zabiera herbatę to nie ułatwia sobie parzenia i gotuje wodę w plenerze. Współtworzy blog KoloryHerbaty.blogspot.com i dzieli się swoją wiedzą nie tylko herbacianą. Prywatnie mąż Marii, tata Weroniki i głowa rodziny.

Maria Duda

Miłość do herbaty i poznawania nowych smaków zaszczepił jej mąż. Bloga KoloryHerbaty.blogspot.com tworzy, bo chce przekazywać swoją herbacianą wiedzę dalej. Prowadzi sklep internetowy NaSypko.pl z własnej produkcji przyprawami i zdrową żywnością. Prywatnie: żona Kuby, mama Weroniki i strażniczka ogniska domowego.

Anatol Ilnicki

Przez całe życie z herbatą, ale profesjonalnie od 10 lat.

Łukasz Janik

Ukończył studia koreanistyczne na Wydziale Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest tłumaczem języka koreańskiego i angielskiego. Jego zmagania na Drodze Herbaty można śledzić na blogu http://ju-jon-ja.blogspot.com/

Jolanta Jona

Jedna z organizatorek Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! Inicjatorka powstania Warszawskiego Kolektywu Herbacianego i aktywna animatorka spotkań promujących kulturę herbaty w Polsce. Dyplomowana uczestniczka kursów herbacianych organizowanych m.in. przez Beijing Tong Ren Tang Poland, Annę Włodarczyk czy Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego. I choć ceni sobie niespieszne, wyciszające spotkania herbaciane w kameralnym gronie to ducha herbaty stara się odnaleźć w każdej minucie codziennego, zabieganego życia…

fot. Patryk Szmelter/Fotoluwak

Justyna Karamuz

Projektantka i ceramiczka.
Wiele lat pracowała w branży nowych technologii, zanim zdecydowała, że ceramika to jej sposób na życie. Uwielbia dobrą kawę i herbatę, wiele inspiracji czerpie z dalekowschodnich tradycji  ceramicznych i herbacianych. Funkcja i użyteczność są dla niej równie ważne, co estetyka i jakość wykonania.

Piotr Mońka

Na ścieżce herbaty od 2010 roku, na co dzień parzący herbatę i współzarządzający siecią ortodoksyjnych herbaciarni Czajownia, gałęzią czeskiej marki Dobra Cajovna stworzonej w 1992 roku przez Towarzystwo Miłośników Herbaty z Pragi. Miłośnik podróży i kontaktów międzykulturowych, szczególnie międzykontynentalnych. Odbył podróże ścieżką herbaty do Korei, Japonii, Gruzji, Indii i Nepalu. Odbywał indywidualne szkolenia z japońskim Mistrzem Ceremonii, Panem Masahiro Takada oraz z Panią Park Seung Won, kwalifikowaną nauczycielką koreańskiej ceremonii herbaty. Samozwańczy ambasador herbaty i kultury picia, prowadzi szkolenia i wystąpienia dot. herbat.

fot.Lenka-Cisárová

Marta Okińczyc

Florystka, miłośniczka i pasjonatka świata roślin. Zachwyca ją piękno kwiatów i drzew; pociąga tajemnicza moc ziół; herbata jest jej drogą. Na co dzień swoje pasje realizuje jako właścicielka kwiaciarnio-herbaciarni Kwietna, gdzie komponuje przepiękne bukiety i zaparza aromatyczne herbaty.

Natalia Olejnik

Pracownik stacji terenowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Zakopanem, doktorantka Wydziału Biologii UAM w Poznaniu. Działaczka Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa “Kasztelania Ostrowska”. Szczególnie umiłowała bardzo rzadkich przedstawicieli psylotowych – legendarne kwiaty paproci, czyli nasięźrzałowate. Łączy specjalistyczną wiedzę botaniczną z wykorzystywaniem dziko spotykanych roślin do tworzenia unikatowych posiłków. Pasjonuje ją popularyzacja wiedzy przyrodniczej i turystyki krajobrazowej.

Piotr Orliński

Z wykształcenia matematyk na co dzień pracujący w finansach; w chwilach wolnych podróżuje po ciepłych zakątkach globu i z zamiłowaniem zaparza herbaty przekazując merytoryczną wiedzę o tym napoju. Jest jednym z założycieli Warszawskiego Kolektywu Herbacianego.

fot. Patryk Szmelter/Fotoluwak

Grzegorz Ośródka

Na początku było garncarstwo, fascynacja kołem, tym co z wirującej gliny można ukształtować dłońmi. Jak utrwalić glinę? Dla mnie to wypał drewnem, wysokie temperatury, godziny spędzone przy piecu, proces zapisany w naczyniu. Garncarstwo dedykowane herbacie doprowadziło mnie do… herbaty. I tak toczę czarki, czajniki, wypalam je w piecu, który zbudowałem, a potem pojawia się herbata i cała jej magia. O ceramice dedykowanej herbacie piszę na blogu http://ogama-blog.blogspot.com/

Agata Ożarowska

Cztery kierunki świata, w stronę których podąża, to: fotografia, podróże, ptaki i herbata. Z wykształcenia fotograf, biolog i etnolog ze szczególnym zamiłowaniem do ornitologii. Lider Poznańskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Realizuje liczne projekty fotograficzne: prowadzi warsztaty, organizuje wystawy, tworzy fotoreportaże. W Polsce najchętniej ucieka w góry – na bezdroża Beskidu Niskiego, Gorców lub na tatrzańskie granie. Podczas dalszych podróży stara się połączyć zainteresowanie przyrodą, głównie ptakami, z fascynacją zwyczajnym życiem ludzi i ich kulturą. Z plecakiem do połowy wypchanym sprzętem fotograficznym odwiedziła Norwegię, Szwecję, Ukrainę, Węgry, Rumunię, Izrael, Gruzję, Kirgistan i Nepal, Birmę, Islandię i Wyspy Owcze. Przerwy między kolejnymi podróżami do miejsc bliskich i dalekich wypełnia aromatem świeżo zaparzonych liści herbaty, pochodzących z wyjątkowych plantacji. „Herbata” – poznawanie tajników jej produkcji, smaków oraz jej miejsca w kulturze, to pasja, którą rozwija i podczas podróżowania, i będąc w Polsce poprzez prowadzenie prelekcji, pokazów i warsztatów.

Robert Tomczyk “Sayama”

Guru polskich herbaciarzy, autor herbacianej biblii “Zapiski o herbacie”; jedyny człowiek w Polsce, który niestrudzenie od wielu lat regularnie powraca na dalekowschodnie plantacje herbaciane by badać źródła z danych regionów oraz odkrywać nieustannie zmieniającą się kulturę herbacianą odwiedzanych miejsc.

Anton Triscornia

Dorastał we Włoszech w rodzinie słowiańskiego pochodzenia, gdzie herbata towarzyszyła mu przez prawie piętnaście lat zanim odkrył jej prawdziwe oblicze; zafascynowany zaczął wówczas czytać, pisać i opowiadać o tym wspaniałym napoju w nieskończoność. Pracował we wrocławskiej Czajowni, organizował spotkania m.in. Wrocławskiego Towarzystwa Herbacianego aktywnie promując dalekowschodnią kulturę herbacianą w Polsce. W tym roku po raz pierwszy odbył podróż na plantacje herbaciane w Gruzji i Turcji; planuje niebawem kolejną wyprawę na południe Azji.

Wojciech Woźniak

Herbatą interesuję się już ponad 15 lat. Zetknięcie się z dobrą, liściastą herbatą miało miejsce wtedy, gdy w jego rodzinnej miejscowości powstała na krótko mała herbaciarnia – różnorodność smaków, zapachów, wyglądu liści uruchamiała chęć do poznawania regionów: ich tradycji upraw i typowych gatunków herbaty. Następnie, dzięki możliwościom niesionym przez połączenie internetowe i swojej dociekliwości, zaczął nawiązywać znajomości z właścicielami ogrodów w Indiach, Chinach i Tajwanie. Lata rozwoju pasji doprowadziły do spełnienia największego marzenia Wojtka: w 2015 roku powstał sklep TheTea.pl, na łamach którego pragnie dzielić się z innymi miłośnikami camellia sinensis interesującymi, naturalnymi gatunkami. Ulubione herbaty Wojtka to te, które pija z przyjaciółmi!

fot. Andrzej Bero

Rafał Ziąbka

Niestrudzony głosiciel herbatyzmu, bywalec festiwali, gotowy do dyskusji nawet bladym świtem o wyższości sheng nad shu pu erhami; na co dzień student prawa, teatrologii oraz MISHiS, w wolnych chwilach pasjonujący się muzyką improwizowaną, szachami, rytuałami saunowymi oraz poezją.