Dźwięk oddechu – japoński flet shakuhachi

Grupa: 10 osób (przy większej ilości osób podział na kilka grup)
Opłata za warsztaty: 75 zł/os. (płatność przelewem po rejestracji email).
Zapisy & informacja: manufakturabambusa@gmail.com

Shakuhachi jest rodzajem fletu krawędziowego, który mocno związany jest z kulturą Japonii, zarówno w warstwie muzycznej, jak i duchowej (medytacja suizen). Tradycyjnie shakuhachi wykonywane jest z bambusa, jednak na potrzeby warsztatów wykorzystamy plastikowy flet shakuhachi, który posiada znakomite walory muzyczne, często jest pierwszym instrumentem (ze względu na stosunkowo niski koszt), dzięki któremu można zacząć naukę gry na shakuhachi. Wielu muzyków grających na shakuhachi posiada taki plastikowy flet jako flet podróżny, któremu nie straszne warunki pogodowe, a w opinii znanych mi mistrzów (Maekawa Kogetsu, Toshimitsu Ishikawa, Vlastislav Matousek) moje flety pcv są bardzo dobrą alternatywą dla bambusowego fletu oraz wstępem do dalszej nauki i rozwijania pasji shakuhachi.

„Dźwięk oddechu – japoński flet shakuhachi”.
Dla uczestników przygotowane będą flety wersja pcv „student” japońskiego fletu shakuhachi (1.8) w tonacji D, pełnowartościowy flet do nauki i gry na wszystkich poziomach zaawansowania.
Warsztaty obejmować będą:
• teoretyczne wprowadzenie na temat dźwięku fletu shakuhachi
• ćwiczenia oddechu i wydobywanie dźwięku
• opis podstawowych dźwięków i ich opalcowanie, próba ich zagrania
• podstawowe możliwości artykulacyjne: modulacja meri-kari, akcentowanie
• wykorzystanie shakuhachi w muzyce i medytacji
• czas trwania: 90 minut

Poznanie sposobu wydobywania podstawowych dźwięków na shakuhachi oraz ćwiczenia oddechu posłużą jako materiał do indywidualnych ćwiczeń lub jako wstęp do regularnych zajęć warsztatowych, dotyczących bardziej zaawansowanych technik gry, a także zastosowań medytacyjnych (uważności oddechu). Zajęciom warsztatowym towarzyszyć będzie smak i aromat jednej z japońskich herbat.

Dla uczestników możliwość zakupu fletu pcv ze zniżką w cenie 120 zł.
——————————————————————————————
O prowadzącym:
Marcin Żekało – praktykuje grę na jinashi shakuhachi w linii przekazu Fuke oraz jest nieformalnym członkiem stowarzyszenia Kogetsukai, którego przewodniczącym jest mistrz Maekawa Kogetsu. Repetytorium tej szkoły zawiera tradycyjne utwory honkyoku, ale głównie to praca z oddechem oraz umysłem, które często określa się mianem suizen.
Marcin także tworzy własne flety shakuhachi, a także poddaje renowacji stare japońskie flety. Organizuje spotkania i warsztaty dla początkujących, a także warsztaty z udziałem mistrzów shakuhachi dla zaawansowanych. Poza tym hobbystycznie zajmuje się rękodziełem, głównym materiałem jest bambus, a przykładami są: rowerowe ramy bambusowe, stojaki na telefony, lampy i wiele innych. Przykłady bambusowej pasji można zobaczyć na www.facebook.com/manufakturabambusa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *