Historia herbacianego Festiwalu Zaparzaj

Przed nami kolejna edycja Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! I po raz piąty my, pasjonaci herbaty rozproszeni po całym świecie chcemy spotkać się w Poznaniu by wspólnie napić się herbaty, poszerzyć swoją wiedzę, podzielić się herbacianym doświadczeniem, promować kulturę picia herbaty.

2015-2017

Pierwsza edycja Festiwalu miała miejsce w Kwiaciarnio-Herbaciarni Kwietna w centrum miasta i zgromadziła około 150 osób. Było to jednodniowe wydarzenie, ale ściągnęło herbaciarzy z Trójmiasta, Bytomia, Wrocławia i nie tylko. Cały dzień piliśmy herbatę i słuchaliśmy o niej.

Kolejna edycja trwała już dwa dni i odbyła się w Ogrodzie Botanicznym, gdzie urzędujemy do dzisiaj. Pogoda dopisywała! Większość punktów programu odbywało się wtedy w sali wykładowej i warsztatowej. Odwiedzili nas wystawcy z różnych zakątków kraju.

Trzecia edycja miała tematykę herbaty po Polsku. Oprócz punktów programu wykładowych i warsztatowych postanowiliśmy wyjść w teren Ogrodu Botanicznego i namówić Was na parzenie na kocach, wspierając integrację herbacianego towarzystwa.

Organizatorzy Festiwalu Herbaty Zaparzaj w Ogrodzie Botanicznym

2018-2020

Czwarta edycja odbyła się pod hasłem herbacianej geografii. Opowiadaliśmy o herbatach z różnych krańców świata. Odwiedził nas Toshifumi Shibamoto z Japonii. Większość programu odbywała się w terenie ogrodu, parzyliśmy herbatę na kocach, na łonie przyrody.

W 2019 roku organizatorami Festiwalu herbaty Zaparzaj! byli Stowarzyszenie Klub Herbaty Zaparzaj i Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  To była już nasza piąta edycja! W tym roku spotkaliśmy się by spróbować herbat japońskich i zaznać zen. Kumulowaliśmy wszystkie dobre pomysły z zeszłych lat i przedstawiały program składający się z 9 równoległych herbacianych bloków programowych! Coś dla każdego. A do tego ogromny Targ Herbaciany. Tylu wystawców powiązanych z herbatą jeszcze nie widzieliście!

W 2020 roku ograniczyliśmy kontaktu społeczne i organizację wydarzeń, więc festiwal odbył się w sieci. Z udziałem licznych gości zagranicznych dzięki tej formule! Te spotkania możecie nadal obejrzeć na Facebooku i Youtubie stowarzyszenia.

2021

Rok 2021 przeniósł Festiwal Zaparzaj! nad brzeg Warty do Ogrodu Szeląg. Wydarzenie rozwinęło się o program wieczorny i koncerty. Mimo spotkania między jedną, a drugą falą pandemii duże grono herbaciarzy odwiedziło Poznań na festiwal by wziąć udział w warsztatach i prelekcjach, a przede wszystkim by napić się razem herbaty. Motywem przewodnim tego roku były relacje i ludzie.

fot. Julita Kępińska