Historia herbacianego Festiwalu Zaparzaj

Przed nami kolejna edycja Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! I po raz piąty my, pasjonaci herbaty rozproszeni po całym świecie chcemy spotkać się w Poznaniu by wspólnie napić się herbaty, poszerzyć swoją wiedzę, podzielić się herbacianym doświadczeniem, promować kulturę picia herbaty.

2015-2017

Pierwsza edycja Festiwalu miała miejsce w Kwiaciarnio-Herbaciarni Kwietna w centrum miasta i zgromadziła około 150 osób. Było to jednodniowe wydarzenie, ale ściągnęło herbaciarzy z Trójmiasta, Bytomia, Wrocławia i nie tylko. Cały dzień piliśmy herbatę i słuchaliśmy o niej.

Kolejna edycja trwała już dwa dni i odbyła się w Ogrodzie Botanicznym, gdzie urzędujemy do dzisiaj. Pogoda dopisywała! Większość punktów programu odbywało się wtedy w sali wykładowej i warsztatowej. Odwiedzili nas wystawcy z różnych zakątków kraju.

Trzecia edycja miała tematykę herbaty po Polsku. Oprócz punktów programu wykładowych i warsztatowych postanowiliśmy wyjść w teren Ogrodu Botanicznego i namówić Was na parzenie na kocach, wspierając integrację herbacianego towarzystwa.

Organizatorzy Festiwalu Herbaty Zaparzaj w Ogrodzie Botanicznym

2018-2020

Czwarta edycja odbyła się pod hasłem herbacianej geografii. Opowiadaliśmy o herbatach z różnych krańców świata. Odwiedził nas Toshifumi Shibamoto z Japonii. Większość programu odbywała się w terenie ogrodu, parzyliśmy herbatę na kocach, na łonie przyrody.

W 2019 roku organizatorami Festiwalu herbaty Zaparzaj! byli Stowarzyszenie Klub Herbaty Zaparzaj i Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  To była już nasza piąta edycja! W tym roku spotkaliśmy się by spróbować herbat japońskich i zaznać zen. Kumulowaliśmy wszystkie dobre pomysły z zeszłych lat i przedstawiały program składający się z 9 równoległych herbacianych bloków programowych! Coś dla każdego. A do tego ogromny Targ Herbaciany. Tylu wystawców powiązanych z herbatą jeszcze nie widzieliście!

W 2020 roku ograniczyliśmy kontaktu społeczne i organizację wydarzeń, więc festiwal odbył się w sieci. Z udziałem licznych gości zagranicznych dzięki tej formule! Te spotkania możecie nadal obejrzeć na Facebooku i Youtubie stowarzyszenia.

2021

Rok 2021 przeniósł Festiwal Zaparzaj! nad brzeg Warty do Ogrodu Szeląg. Wydarzenie rozwinęło się o program wieczorny i koncerty. Mimo spotkania między jedną, a drugą falą pandemii duże grono herbaciarzy odwiedziło Poznań na festiwal by wziąć udział w warsztatach i prelekcjach, a przede wszystkim by napić się razem herbaty. Motywem przewodnim tego roku były relacje i ludzie.

fot. Julita Kępińska

2022

Przybyliście do nas licznie, z czarkami, pełni energii i radości. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście na ponad 50 punktach programu, wśród ponad 20 wystawców herbacianych, ceramicznych i nie tylko! Po raz kolejny Festiwal gościł Ogród Szeląg, dziękujemy serdecznie za świetną współpracę! Cieszymy się, że część naszych uczestników odkryła go z nami dzięki Zaparzaj. W tym roku mieliśmy wiele warsztatów, na które miejsca były rozchwytywane. Po raz pierwszy też odbyły się herbaciane rejsy po Warcie. Część spotkań, eksperymentalnie, polegała na praktycznych degustacjach herbaty zagranicznej pod przewodnictwem łączących się z nami online producentów tych liści! Jak co roku, staramy się rozwijać festiwal, dawać herbaciarzom nowe możliwości rozwoju! Ciekawe co przyniesienie następny rok!

2023

Festiwal Herbaty Zaparzaj! 2023 już za nami! Przez dwa dni żyliśmy razem w niepowtarzalnym herbaciano-ceramicznym miasteczku nad Wartą. Słońce grzało, deszczyk padał, wychodziła tęcza, a my dobrze się bawiliśmy pijąc przepyszne herbaty!

Setki czarek wypitej herbaty! 35 różnych stoisk na targu! 50 punktów programu! Dziękujemy Wam serdecznie za obecność, uśmiechy, ciekawość herbaty, zaangażowanie, pytania i otwartość. Przygotowanie tego wydarzenia to ciężka praca na wiele miesięcy wcześniej ale gdy widzimy Was na Zaparzaju! to wiemy, że warto było!

Organizatorki festiwalu herbaty Zaparzaj 2023
fot. Natalia Sobiech
fot. Natalia Sobiech