Międzynarodowy Dzień Herbaty w MDK nr.1

Stowarzyszenie Zaparzaj z entuzjazmem zaprasza 18 maja 2024 roku w przepiękne przestrzenie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Poznaniu, gdzie będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Herbaty.

Zapoczątkowany w 2005 roku w New Delhi Międzynarodowy Dzień Herbaty był początkowo obchodzony 15 grudnia i był głównie celebrowany przez kraje ekonomicznie i gospodarczo mocno związane z uprawą herbaty, a więc Chiny, Sri Lanka, Indie, Bangladesz, Nepal, Wietnam, Kenia czy Tanzania stawiając sobie za cel zwrócenie uwagi na problem sprzedaży i dystrybucji herbaty oraz warunków socjalnych, jakie zapewnia się osobom pracującym w tej branży. Jednak nadrzędnym celem Międzynarodowego Dnia Herbaty była popularyzacja tego napoju. W 2019 roku, na prośbę Chin, ONZ ustanowiło dzień 21 maja oficjalnym, Międzynarodowym Dniem Herbaty. Będziemy więc świętować ten dzień, choć nieco wcześniej! 

W związku z tym serdecznie zapraszamy Was w sobotę, 18 maja br. na teren MDK-u nr 1, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody oraz komfortowych pomieszczeniach będziecie mogli zdobyć nową wiedzę o herbacie, porozmawiać o herbacie i – oczywiście – napić się herbaty.

Motywem przewodnim wydarzenia będzie jakość herbaty. 

Podobno Lu Yu* powiedział, że jakość herbaty to decyzja, jaką podejmują usta. A my dodamy: ale w pierwszej kolejności głowa. Jesteśmy bowiem przekonani, że posiadając wiedzę o tym, przez kogo oraz jak herbata jest robiona, zyskujemy świadomość i umiejętność wyboru herbaty, którą następnie – bez wątpienia – docenią usta…

Wszystkie nasze punkty programu będę nakierowane na poszerzenie wiedzy i doświadczenia uczestników o to, w jaki sposób świadomie wybierać herbatę i stawiać bardziej na jakość a nie na ilość.

Niebawem zamieścimy pełny program wydarzenia. Bądźcie z nami!

Wstęp na wszystkie punkty programu jest darmowy. 

Wydarzenie nie ma ograniczeń wiekowych!

Teren MDK1 jest przystosowany dla wózków inwalidzkich.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu będą zamieszczane także na funpage`u fb Stowarzyszenia Zaparzaj.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Klub Herbaty Zaparzaj (https://zaparzaj.pl/) oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Poznaniu (https://mdk1.pl/ )

Osoba do kontaktu: Kamila Fąs: kamila.fas@zaparzaj.pl

*Lu Yu (ur. w 733, zm. w 804) – chiński pisarz i poeta z okresu dynastii Tang, znany jako „Herbaciany mędrzec”. Wychowany w klasztorze buddyjskim, od najmłodszych lat uczył się sztuki przyrządzania herbaty. Jako dojrzały mężczyzna jeździł po chińskich plantacjach ucząc się wszystkiego o herbacie, co zaowocowało Księgą Herbaty (Chajing). Współcześni Lu Yu uznawali go za wielki autorytet w kwestiach związanych z wyborem właściwych liści, doborem wody (był znawcą najlepszych źródeł) i sposobu parzenia różnych gatunków herbaty.Więcej informacji o tym niesamowitym Człowieku Herbaty możecie poczytać na blogu Morze Herbaty: https://morzeherbaty.pl/2010/06/lu-yu/ / https://morzeherbaty.pl/2013/04/jaka-herbate-pil-lu-yu/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *